A kaszói Baláta-tó Somogy Megye hét csodája között!

A Somogyi Hírlap és a Sonline.hu közös szavazást hirdetett, melyben arra kérték olvasóikat, hogy válasszák ki Somogy megye hét csodáját. A legtöbb szavazatot begyűjtő természeti értékek képviselői, 2019. október 24-én, a Somogyi Hírlap szerkesztőségében vehették át az erről szóló elismerő táblát. A szavazáson 19 természeti érték közül választhattak a szavazók, melyben a páratlan madár-, és növényvilággal rendelkező, a KASZÓ Zrt. szakkezelésében lévő Baláta-tó is a nevezettek között szerepelt, és a szavazatok alapján bekerült Somogy Megye hét csodája közé, olyan természeti értékek közé, mint a Czindery-kastély parkjában álló ötvöskónyi 250 éves hársfa, a magából páratlan szépségű csillagos nárciszt ontó babócsai nárciszos, a méltán világhírű magyar tenger, a Balaton, a különleges cseppkő képződményéről híres gálosfai Csepegőkő-forrás, a ságvári Börevári-réten az ég felé magasodó Képes-fa, és a nyimi-somi betyárfa, vagyis Patkó-fa.
A Baláta-tó kb. 174 hektáron terül el, melyet mintegy 300 ha védőzóna övez. A csapadékosabb, illetve szárazabb időszakoktól függően a vízállás nagyon változékony. 1947–1950 között például egészen kiszáradt, s azóta többször előfordult hasonló eset.
A trianoni békeszerződéssel beszűkültek az ország természetes erőforrásai, ezért újabb energianyerési lehetőségek, köztük a tőzeg kitermelésére alkalmas területek felkutatásába kezdtek. Ennek kapcsán 1923-ban jelent meg a Balátáról az első tudományos publikáció Boros Ádám professzor tollából. Ezek után újabb kutatók vizsgálták és fedezték fel a láp értékes állat- és növényvilágát, melyeknek köszönhetően az ország első rezervátumaként 1942. január 19. óta áll védelem alatt.
Flóravilágából legnevezetesebb a rovaremésztő Aldrovanda vesiculosa, mely az ingólápok ritkasága, illetve a szíves levelű hídőr. A láp gazdag állatvilágából elsősorban a keresztes vipera fekete változatát érdemes kiemelni.
A KASZÓ Zrt. 2014 májusában adta át a fokozottan védett Baláta-tónál épült Dr. Marián Miklós sétányt, amely nevét a tó egyik legelhivatottabb kutatójáról kapta.
A mintegy 600 méter hosszú tanösvény fő funkciója, hogy a látogatók a bemutatandó értékeket megkímélve nyerhessenek közvetlen betekintést a láp élővilágába. Ennek érdekében a láprét fellett elhelyezett pallósoron vezet végig az út. A stégrendszer főbb elemei között meg kell említeni a padokkal ellátott, különböző témájú állomásokat, ahol leírással és színes fotókkal, tájékoztató táblák szemléltetik az adott élőhelyre jellemző növény- és állatvilágot. 
A Kaszói Állami Erdei Vasút menetrend szerinti járatai a Baláta megállóig közlekednek, ahol szakvezetéssel mutatják be az ősláp páratlan szépségét.

Gyakran ismételt kérdések

Van-e helyben kisbolt vagy egyéb vásárlási lehetőség?

Üdülőnk egy erdő által körülölet, mindössze 150 fős kistelepülésen található, ebből adódóan vásárlási lehetőség (butik, bevásárlóközpont, patika, stb.) helyben nincs, legközelebb Nagykanizsán, Nagyatádon vagy Csurgón lehet vásárolni, azonban a településen működik egy kis vegyesbolt napi szükségletek beszerzésére.

Rólunk mondták

Németh Veronika – 3 csillag

2015. november 7.
Szerettünk volna az étteremben ebédelni a kis vonatozás után, de sajnos 4 ember túl sok volt nekik, mivel telt ház volt........szerintem ez csak akarat kérdése lett volna... és némi együttérzésé..de attól még nagyon gyönyörű a környék, felejthetetlen emlék Kaszó :)